- USB port on the right side to easily connect and charge devices from the interior
- Comes with padded shoulder straps, right shoulder strap, hidden zipper pocket, grab handle, and a trolley pass-through
- Approximately 15 plastic bottles are recycled to make this bag
- GRS certified backback featuring an open main compartment with organization panel, padded 15inch laptop sleeve, and 2 RFID protection pockets
Specification
| Number of colours | 2 |
| Material | 600D of GRS certified recycled polyester |
| Dimensions | 350 x 140 x 450mm |
| Print area | 120 x 160mm |
| Print position | Front |
| Print method | Transfer |
| Pack quantity | 10 |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Brand | Unbranded |
| Product weight | 450g |
| Colours | 2 |
| sp073 | Yes |
| sp002 | 600D of GRS certified recycled polyester |
| sp006 | 120 x 160mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Transfer |
| sp031 | 450g |
| Min order quantity | 10 |
| Starting price | £22.82 |
| Quickest lead time (days) | 8 |