- The bag is made from 80 g/m² PP plastic, has a large main compartment and leaves enough space on the exterior to display any logo or other messages
- The Evergreen drawstring bag is a great option when looking for a bag that works well as an easy-to-handle gift to promote any brand or marketing campaign
- The lightweight bag is budget-friendly and has a drawstring design suitable for easy carrying over the shoulder or as a backpack
Specification
| Number of colours | 8 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Dimensions | 420 x 340mm |
| Print area | 230 x 250mm |
| Print position | Front |
| Print method | Screenprint |
| Pack quantity | 150 |
| Product weight | 35g |
| Brand | Unbranded |
| Full colour print available | No |
| Colours | 9 |
| Min order quantity | 250 |
| Starting price | £0.88 |
| Quickest lead time (days) | 8 |
| sp002 | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| sp006 | 230 x 250mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Screenprint |
| sp031 | 35g |