- Designed with heathered colour effect in the front panel and black colour in the back panel
- Features a zippered front pocket
- Resistance up to 5 kg weight
- There may be minor variations in the colour of the actual product due to the nature of the fabric dyes, weaves, and printing
- The Ross bag has a main compartment with drawstring closure in black colour
Specification
| Number of colours | 2 |
| Material | 300D of Recycled Polyester, Recycled non-woven polypropylene, 80 g/m2 |
| Dimensions | 440 x 330mm |
| Print area | 230 x 215mm |
| Print position | |
| Print method | Digital transfer fixed |
| Pack quantity | 200 |
| Product weight | 80g |
| Brand | Unbranded |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | Yes |
| Colours | 3 |
| sp002 | 300D of Recycled Polyester, Recycled non-woven polypropylene, 80 g/m2 |
| sp006 | 230 x 215mm |
| sp007 | |
| sp008 | Digital transfer fixed |
| sp031 | 80g |
| Min order quantity | 50 |
| Starting price | £3.55 |
| Quickest lead time (days) | 8 |
