- Inspiration was drawn from retro camping and old school scout looks combined with modern needs
- This stylish cooler bag combines wool/poly material and vinyl accents with the function of an insulated cooler with bottle divider
- Die cut inserts slip together and create individual compartments for twelve individual 350ml bottles
- When not in use they collapse and can be stored in the base of the bag
- Part of the Field & Co® Campster Series
- Includes a Field & Co® branded bottle opener
Specification
| Number of colours | 1 |
| Material | 50% Wool and 50% Polyester |
| Dimensions | 280 x 305 x 175mm |
| Print area | 90 x 120mm |
| Print position | Front |
| Print method | Transfer |
| Pack quantity | 15 |
| Product weight | 715g |
| Brand | Unbranded |
| Full colour print available | No |
| Colours | 1 |
| sp002 | Wool Polyester |
| sp006 | 90 x 120mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Transfer |
| sp031 | 715g |
| Min order quantity | 10 |
| Starting price | £15.27 |
| Quickest lead time (days) | 8 |