- The Juta 12 litre tote bag is strong and wear-resistant and is made of 300 g/m² laminated jute
- This tote bag is build to last and can carry heavy, bigger items without a problem
- The long woven cotton handles (30 x 25 cm) make it comfortable to wear, even when fully loaded
- With the extra wide bottom there is plenty of space for shopping, weekend trips or carrying everyday essentials
- Made in India and OEKO-Tex certified
Specification
| Number of colours | 1 |
| Material | Jute, 300 g/m2 |
| Dimensions | 480 x 350mm |
| Print area | 250 x 220mm |
| Print position | Front |
| Print method | Screenprint |
| Pack quantity | 50 |
| Full colour print available | No |
| Product weight | 200g |
| Brand | Unbranded |
| Colours | 1 |
| sp073 | Yes |
| sp002 | Jute, 300 g/m2 |
| sp006 | 250 x 220mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Screenprint |
| sp031 | 200g |
| Min order quantity | 100 |
| Starting price | £2.99 |
| Quickest lead time (days) | 8 |
