- The Mica 6 panel GRS recycled cool fit cap – a sustainable headwear choice
- Made from 110 g/m² GRS certified recycled polyester microfiber, this cap is not only more sustainable but also comfortable
- The back panels features laser-cut holes for optimal ventilation, keeping you cool and comfortable during outdoor activities
- Designed for a comfortable fit with a head circumference of 58 cm, the metal buckle closure allows for easy, secure adjustments
- The GRS certification ensures a 100% certified supply chain, from raw material to our printing techniques, making this a more sustainable choice
Specification
| Number of colours | 4 |
| Material | Microfibre of 100% GRS certified recycled polyester, 110 g/m2 |
| Print area | 50 x 50mm |
| Print position | Front |
| Print method | Transfer |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Brand | Elevate NXT |
| Product weight | 0g |
| Colours | 4 |
| sp073 | Yes |
| sp002 | Microfibre of GRS certified recycled polyester, 110 g/m2 |
| sp006 | 50 x 50mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Transfer |
| sp031 | |
| Min order quantity | 10 |
| Starting price | £3.38 |
| Pack quantity | 200 |
| Quickest lead time (days) | 8 |