- Large main compartment with cotton drawstring closure in natural colour
- Recycled cotton is manufactured from pre-consumer waste generated by textile factories during the cutting process
- Similar colours are blended together so no additional dyeing is required
- Due to the nature of recycled cotton, there may be a very slight colour variation
- This distinctly adds to a more authentic appearance
- Each backpack also comes with an Aware™ tracer
- This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process
- Resistance up to 5 kg weight
- Handle length: 14 cm
- Drawstring bag made of a 150 g/m² recycled cotton polyester blend
Specification
| Number of colours | 3 |
| Material | 80% Recycled cotton and 20% Recycled Polyester, 150 g/m2 |
| Dimensions | 420 x 380mm |
| Print area | 280 x 310mm |
| Print position | Front |
| Print method | Screenprint |
| Pack quantity | 100 |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Product weight | 92g |
| Min order quantity | 50 |
| Starting price | £2.42 |
| Brand | Unbranded |
| Quickest lead time (days) | 8 |
| sp073 | Yes |
| sp002 | Recycled cotton Recycled Polyester, 150 g/m2 |
| sp006 | 280 x 310mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Screenprint |
| sp031 | 92g |