- The Turner tote bag is designed with highly durable and sustainable materials
- The outside is made with 51% GRS recycled PU plastic and the lining is made of 100% GRS recycled RPET
- The tote features a dedicated laptop or tablet compartment and a zipped pocket for smaller items
- This tote bag is made to last, and with its classic design and sturdy materials, it will become a favourite
Specification
| Number of colours | 1 |
| Material | 49% PU and 51% GRS recycled PU |
| Dimensions | 60 x 420 x 380mm |
| Print area | 99 x 99mm |
| Print position | Front |
| Print method | Embroidery fixed |
| Pack quantity | 20 |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Product weight | 350g |
| sp073 | Yes |
| sp002 | PU GRS recycled PU |
| sp006 | 99 x 99mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Embroidery fixed |
| sp031 | 350g |
| Min order quantity | 50 |
| Starting price | £11.37 |
| Brand | Unbranded |
| Quickest lead time (days) | 10 |