- Practical cooler backpack made of high quality soft and durable GRS certified recycled felt
- Features a main zippered compartment lined with food safe, high density thermal PEVA insulation keeping beverages and refreshments cold for hours
- Front zippered pocket
- Adjustable shoulder straps and a cotton, woven carry handle
- Easy to clean
- Capacity: 7 litres
Specification
| Number of colours | 1 |
| Material | GRS certified recycled polyester |
| Dimensions | 125 x 400 x 245mm |
| Print area | 120 x 140mm |
| Print position | Front |
| Print method | Transfer |
| Pack quantity | 50 |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Product weight | 200g |
| Brand | Unbranded |
| Colours | 1 |
| Min order quantity | 50 |
| Starting price | £9.05 |
| Quickest lead time (days) | 8 |
| sp073 | Yes |
| sp002 | GRS certified recycled polyester |
| sp006 | 120 x 140mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Transfer |
| sp031 | 200g |