- Composed with highly durable and sustainable materials, GRS recycled canvas and GRS RPET lining, the Joey 9-can lunch cooler bag features an insulated main compartment with food grade PEVA lining, an open front pocket, and two reinforced webbing handles for comfortable carrying
- The decorative metal plate can make a logo shine through its subtle and matt finish
Specification
| Number of colours | 4 |
| Material | 80% GRS certified recycled cotton and 20% Cotton, 330 g/m2 |
| Dimensions | 150 x 250 x 290mm |
| Print area | 38 x 12mm |
| Print position | Front |
| Print method | Laser engraving |
| Pack quantity | 50 |
| Eco | Yes |
| Full colour print available | No |
| Product weight | 235g |
| sp073 | Yes |
| sp002 | GRS certified recycled cotton Cotton, 330 g/m2 |
| sp006 | 38 x 12mm |
| sp007 | FRONT |
| sp008 | Laser engraving |
| sp031 | 235g |
| Min order quantity | 25 |
| Starting price | £10.92 |
| Brand | Unbranded |
| Quickest lead time (days) | 8 |